جلوگیری از کرم زدن برنج

همانطور که می‌دانید برنج یکی از غذا‌های اصلی و پرکاربرد ما ایرانی‌ها به شمار می‌آید و به همین خاطر به منظور صرفه جویی در زمان و هزینه اغلب ترجیح می‌دهیم مقدار زیادی برنج برای مثال بیش از ۱۰ کیلو را خریداری و در خانه نگه داریم. اما یکی از مشکلاتی که در این روند وجود دارد این است که برنج ممکن است پس از گذشت مدتی پر از حشره شود که بدان کرم برنج یا شپشک برنج گفته می‌شود. به طور کلی اگر شما نیز همیشه بیش از ۱۰ کیلو برنج تهیه می‌کنید لازم است تا با روش‌های نگهداری برنج برای اینکه دچار کرم نشود و همچنین با راه‌های از بین بردن شپشک برنج آشنا شوید.

راه‌های پیشگیری از کرم زدن برنج:

توجه داشته باشید که برای جلوگیری از کرم زدن برنج لازم است تا آن را در محلی خشک و خنک نگهداری نمایید، زیرا شپشک‌ها برای رشد و تولید مثل نیاز به مکانی تاریک، گرم و مرطوب دارند.

برنج را بایستی در یک قفسه که با زمین حدود ۲۰ سانتی متر فاصله دارد طوری قرار دهید که هوا در آن جریان داشته باشد.

گونی برنج را نباید به دیوار تکان دهید زیر این گونه هوا در آن جریان نخواهد داشت.

تعداد زیادی گونی برنج را بر روی هم قرار ندهید، زیرا گرمای ناشی از آن موجب رشد حشرات خواهد شد.

گونی‌ها برنج را بایستی بر روی پالت‌های پلاستیکی قرار دهید.

برنج را در فضایی مرطوب و در آشپزخانه و یا اتاق‌هایی که در آن درب حمام قرار دارند قرار ندهید.

راه‌های نگهداری برنج در برابر شپشک‌ها

گونی‌ها برنج را در معرض باد مستقیم کولر قرار ندهید، زیرا موجب خورد شدن دانه‌های برنج هنگام پخت می‌شود.

برنج را باید در جایی نگه داری نمایید که در ساعاتی از روز مورد تابش خورشید قرار بگیرد البته که نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید.

بهتر است بدانید که احتمال رشد حشرات در برنج‌های کهنه بیشتر از برنج تازه است و به همین خاطر بهتر است برنج‌های تازه که برای آخرین سال زراعی هستند را تهیه نمایید.

گونی‌های برنج را نباید در معرض باد مستقیم کولر قرار دهید، زیرا باد موجب خورد شدن دانه‌های برنج در هنگام پخت خواهد شد.

مکان‌های نگهداری برنج‌ها را بایستی هر سال بشویید و با حشره کش سم پاشی و ضد عفونی نمایید. توصیه می‌شود که پس از سم پاشی یک الی دو روز از انبار نباید استفاده نمایید.

اصول مهم در مورد جلوگیری از ورود شپشک‌ها به برنج

حشره برنج نسبت به بوی سیر حساس است و به همین خاطر پیشنهاد می‌شود که چند بوته سیر در لابه لای برنج قرار دهید.

شپشک برنج هنگامی به وجود می‌آید که از برنج معمولا تا مدت‌ها استفاده نشود و به همین منظور برنج را در اندازه کم تهیه نمایید.

هنگام خرید برنج دقت داشته باشید که برنج شپشک نداشته باشد.

فلفل چیلی خشک شپشک را دفع می‌کند و به همین خاطر می‌توانید چیلی را درون پارچه یا پوشش نازکی قرار دهید و درون ظرف برنج قرار دهید.

توصیه می‌شود که برنج را در ظرف‌های فلزی، پلاستیکی و شیشه‌ای دردار نگهداری نمایید.

روش‌های از بین بردن کرم‌های برنج:

بهتر است بدانید که در واقع کرم برنج هیچ خطری برای سلامتی انسان ندارد، اما برای غلات نوعی تهدید بزرگ به حساب می‌آید و یافتن این آفات در برنج می‌تواند شما را در هنگام پاک کردن اذیت کند و در نتیجه درست کردن برنج را یخت کند که البته برای حل این مشکل استفاده از راهکار‌های خانگی می‌تواند موثر باشد.

برگ بو یا چریش:

به طور کلی بهترین راه‌ها برای از بین بردن شپشک‌های برنج برگ بو و برگ چریش می‌باشد که می‌توانید آن را در ظرف برنج قرار دهید تا حشرات از آن دور شوند و همچنین می‌توانید ظرف حاوی برنج را در فضایی باز و در حل سایه قرار دهید تا شپشک‌ها به سراغ مواد غذایی دیگر نروند.

قرار دادن در آفتاب:

اگر مقدار زیادی از برنج به شپشک دچار شده می‌توانید آن را در معرض نور خورشید قرار دهید، زیرا نور آفتاب باعث دور شدن این حشرات می‌شود و برای انجام این روش بایستی برنج‌ها را بر روی پارچه‌ای تمیز و به دور از محیطی گرد و خاک پهن کنید و در عرض یک روز برنجی بدون شپشک داشته باشید.

میخک:

یکی دیگر از روش‌های مبارزه با کرم‌های برنج استفاده از میخک می‌باشد و برای استفاده از آن می‌توانید میخک را داخل ظرف برنج قرار دهید تا هم حشرات را از بین برد و هم از ورود آن به داخل ظرف پیشگیری شود.

فریز کردن:

یکی دیگر از روش‌های از بین بردن کرم برنج فریز کردن است که شما می‌توانید برنج را به مدت زمان ۴ وز داخل ظرفی قرار دهید و همچنین استفاده از این روش می‌تواند برای دیگر مواد غذایی‌ها نیز موثر باشد و پس از گذشت ۴ روز بایستی برنج را از فریز خارج نمایید.

جعبه کبریت:

جالب است بدانید که شپشک‌ها در واقع از گوگرد فراری هستند و به همین دلیل استفاده از گوگرد می‌تواند موجب دفع آن‌ها شود. برای این منظور می‌توانید یک جعبه کبریت را داخل ظرف برنج قرار دهید که این کار باعث فراری شدن حشرات و در نتیجه جلوگیری از کرم زدن برنج می‌شود.