بهترین زمان مصرف چای چه زمانی است؟

چای یکی از نوشیدنی های محبوب در ایران محسوب می شود. چای دارای کافئین است که می تواند موجب افزایش انرژی در بدن شود. بنابراین نوشیدن یک فنجای چای یک ساعت پس از صرف غذا می تواند به جریان خون در معده کمک کند در نتیجه فرآیند هضم غذا نیز بهتر انجام می گیرد. ولی از آنجایی که چای دارای کافئین است، معمولا نوشیدن آن بعد از صرف شام توصیه نمی شود. معمولا توصیه می شود روزانه 5 الی 8 لیوان مایعات در طول شبانه روز مصرف شود و نوشیدن چای نیز بخشی از مایعات مورد نیاز بدن را تامین می کند. نوشیدن چای بیش از اندازه مضراتی به بدن وارد می کند. در نتیجه اسید اگزالیک موجود در چای با رسوب در کلیه منجر به ایجاد سنگ کلیه در بدن می شود.

چای حاوی ترکیباتی به نام تانن است که مزه تلخ چای را ایجاد می کند، تانن ها با آهن، رسوب ایجاد می کنند، به همین سبب چنان چه غذای مصرفی حاوی آهن است و بلافاصله بعد از آن چای مصرف شود،مانع از جذب آهن می شود. علاوه بر این کافئین موجود در چای نوعی وابستگی به نوشیدن چای را در افراد  ایجاد می کند. ممکن است مصرف چای بعد از خوردن میوه موجب تولید مواد مضری در بدن شود در نتیجه بهترین زمان مصرف چای حدود 30 الی 60 دقیقه پس از خوردن میوه می باشد.

چند بار در روز می توان چای نوشید؟

از آنجایی که چای دارای کافئین است، بنابراین بهتر است از نوشیدن بیش از 3 فنجان چای در طول روز اجتناب کنید. در صورتی که چای گیاهی باشد، هیچ دلیلی برای منع مصرف وجود ندارد. معمولا چای های گیاهی دارای 0.4 میلی گرم کافئین هستند. علاوه براین چای پر رنگ حاوی مضرات بیشتری در مقایسه با چای کم رنگ است. بنابراین افرادی که مایل به نوشیدن چای پر رنگ هستند بهتر است این عادت را ترک دهند.

چه افرادی باید از نوشیدن چای خودداری کنند؟

در حقیقت نوشیدن چای کاملا بی ضرر است. ولی با این حال نوشیدن چای برای کودکان زیر 12 سال، افرادی که حساسیت نسبت به کافئین دارند یا در مواردی خانم های باردار بایستی با احتیاط مصرف شود.

در مصرف چای باید به نکات زیر توجه داشت

دمای آب برای دم کرد چای از اهمیت بالایی برخوردار است. وقتی که آب جوش می آید موجب می شود کاتچین های چای در کمترین زمان ممکن خارج شود. بنابراین هر چقدر آب داغ تر باشد میزان خواص چای برای بدن کاهش می یابد. در نتیجه ضروری است پس از جوش آمدن آب بلافاصله از آن برای دم کردن چای استفاده نکنید.

با معده خالی چای ننوشید

مصرف چای سبب تحریک، تولید و افزایش اسید معده می شود بنابراین توصیه می شود قبل از صرف غذا از مصرف چای خودداری نمایید. چرا با بالا رفتن میزان اسید در معده باعث بروز زخم معده می شود. در نتیجه بهترین زمان مصرف چای دو ساعت پس از صرف غذا است.

فروشگاه اینترنتی شابج عرضه کننده انواع چای ممتاز و درجه یک ایرانی می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.           09111418013